Serie A: Απώλεια για την Φιορεντίνα κόντρα στην Σπέτσια του Βέρντε

Η Φιορεντίνα έμεινε στο 2-2 με την Σπέτσια (σκόραρε ο Βέρντε) αν και είχε προβάδισμα δύο τερμάτων από το 4ο λεπτό ενώ η Κάλιαρι έφυγε με το τρίποντο από το Τορίνο επικρατώντας με 3-2 της γκρανάτα.

Για πρώτη φορά μετά από τον Μάιο του 1958 (σε ματς με την Πάντοβα) η Φιορεντίνα κατάφερε να πετύχει δύο γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο σε αγώνα της για την Serie A, με τους Πετσέλα και Μπιράγκι να σκοράρουν στο 2' και στο 4' αντίστοιχα για την ομάδα του Τζουζέπε Ιακίνι στην έδρα της Σπέτσια.

Και όμως, παρά το πολύ μεγάλο αυτό προβάδισμα, οι βιόλα δεν θα γυρίσουν στην Τοσκάνη με το τρίποντο, με την νεοφώτιστη στη μεγάλη κατηγορία να βγάζει τεράστια αντίδραση και να κατακτά πανάξια το βαθμό της ισοπαλίας ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Ο δανεικός από την ΑΕΚ, Ντανιέλε Βέρντε, σκόραρε το παρθενικό γκολ του με τη φανέλα της Σπέτσια μειώνοντας σε 2-1 στο 39', με τον Ιταλό εξτρέμ να παραχωρεί στο 65' τη θέση του στον Ντιέγκο Φαρίας και εκείνον να διαμορφώνει το τελικό σκορ δέκα λεπτά αργότερα.

Στο Τορίνο, ο Αντρέα Μπελότι σκόραρε δις για την ομώνυμη ομάδα απέναντι στην Κάλιαρι, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποφύγει την τρίτη ήττα της στο πρωτάθλημα που την κράτησε στον πάτο της βαθμολογίας με μηδέν πόντους.

Οι Σαρδηνοί, με τον Μπάμπη Λυκογιάννη να καλύπτει το αριστερό άκρο της άμυνάς τους (έπαιξε σε όλο το 90λεπτο), είχαν για ηγέτη στην επίθεση τον Χιοβάνι Σιμεόνι που σκόραρε δύο φορές, με το γκολ του Αργεντινού στο 73' (είχε ευθύνη ο κίπερ της Τορίνο, Σιρίγκου) να τους χαρίζει τη νίκη με 3-2.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Τορίνο άγγιξε το βαθμό με εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι του Μπελότι στις καθυστερήσεις, με τον Κράνιο να πέφτει όμως στη δεξιά γωνία του και να μπλοκάρει, λέγοντας όχι στο χατ-τρικ του Ιταλού φορ.

Πηγή: sport24.gr