Νάπολι – Αταλάντα 4-1: «Απάντησε» στο γήπεδο με θρίαμβο! (vid)

Οι αγώνες πρέπει να κρίνονται στο γήπεδο. Και αυτή την απάντηση έδωσε η Νάπολι στην ήττα της στα χαρτιά από την Γιουβέντους, διαλύοντας την Αταλάντα (4-1), σε ένα ματς όπου η ομάδα του Κώστα Μανωλά πέτυχε τέσσερα γκολ μέσα σε είκοσι λεπτά.

Απολαυστικοί κατά διαστήματα οι Παρτενοπέι, προηγήθηκαν 4-0 στο πρώτο ημίχρονο, χάρη σε γκολ των Ίρβινγκ Λοσάνο (23', 27'), Ματέο Πολιτάνο (30') και Βίκτορ Οσιμέν (43'), με τον τελευταίο να αρπάζει την ευκαιρία με το πρώτο του γκολ ως Ναπολιτάνο για να καταγγείλει την αστυνομική βία στη Νιγηρία.

Η αγνώριστη Αταλάντα έδειξε κάποια σημεία αντίδρασης μόνο στο δεύτερο 45λεπτο, όπου πέτυχε ένα γκολ με τον Σαμ Λάρεμς (69'). Βασικός για τους Μπεργκαμάσκι, αλλά εμφανώς εκτός ρυθμού, ο Γιόζιπ Ίλιτσιτς, ύστερα από τρίμηνη απουσία λόγω προσωπικού προβλήματος.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, η οποία έχει τιμωρηθεί και με αφαίρεση ενός βαθμού, ανέβηκε στο -1 από την κορυφή, την οποία μοιράζονται προς το παρόν Μίλαν και Αταλάντα, με την ομάδα του Μπέργκαμο να χάνει τους πρώτους τρεις βαθμούς, ύστερα από ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα.

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο): Οσπίνα – Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Χισάι – Φαμπιάν Ρουίθ (83' Ντέμε), Μπακαγιόκο (75' Μαλκουΐτ) - Πολιτάνο (60' Γκουλάμ), Μέρτενς (75' Λομπότκα), Λοσάνο – Οσιμέν (82' Πετάνια).

Αταλάντα (Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι): Σπορτιέλο – Τολόι, Ρομέρο, Παλομίνο (46' Τζίμσιτι) - Ντεπάολι, Ντε Ρουν, Πάσαλιτς, Γκόσενς (81' Μουριέλ) - Ίλιτσιτς (63' Μαλινόφσκι), Γκόμες (55' Λάμερς) - Ζαπάτα (46' Μοχίκα).