Χωρίς γκολ το Εϊμπάρ-Οσασούνα

Την ευκαιρία να πλησιάσει την πεντάδα της βαθμολογίας έχασε η Οσασούνα,  αλλά και η Εϊμπάρ να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της La Liga.

Εϊμπάρ και Οσασούνα μπήκαν «μουδιασμένες» στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να καταφέρουν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία, για να ανοίξουν το σκορ.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο 45λεπτο, ωστόσο κατέγραψαν μόνο μία καλή ευκαιρία στο 24’, όταν ο Ινούι, μετά από ωραία ατομική ενέργεια, εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Πιρόν με εντυπωσιακή επέμβαση του είπε «όχι».

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, χωρίς όμως αποτέλεσμα κι έτσι το 0-0 παρέμεινε, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Ετσι, η Εϊμπάρ μετά τον βαθμό της ισοπαλίας, βρίσκεται στην 13η θέση με 5 βαθμούς ενώ η Οσασούνα σκαρφάλωσε και ισοβαθμεί στην 7η θέση με τις Μπαρτσελόνα, Σεβίλλη και Βαλένθια με 7 βαθμούς.

Εϊμπάρ: Ντμίτροβιτς, Αρμπίλα, Ολιβέιρα, Μπούργκος,  Ροντρίγκες, Πόθο-Πόθο, Άλβαρες, Ατιένσα, Ινούι (70' Γκιλ), Κίκε (90' Κικ), Μούτο (57' Ένριχ)

Οσασούνα: Πιρόν, Ερνάντες, Αντριάν (80' Γκαρθία Ρ.), Ρονκάλια, Πέρεθ, Μπάρχα (67' Μπάρχα), Οϊέρ, Μονκαγιόλα, Γκαρθία, Γκαγίεχο, Καλέρι (32' Τζόνι)