Έκανε το καθήκον της η Μπάγερν

Πριν το παιχνίδι με τη Μπάγερν Μονάχου, ο πρόεδρος της Ντούρεν είχε πει χαριτολογώντας ότι θα είναι ευχαριστημένος αν η ομάδα του δεχόταν λιγότερα από τα οχτώ γκολ που δέχθηκε η Μπαρτσελόνα στον φετινό προημιτελικό του Champions League.

Υπό αυτή την άποψη, ο στόχος επετεύχθη. Η ομάδα του δέχθηκε μόλις τρία από τους τρεμπλούχους Γερμανίας, οι οποίοι έπαιξαν όσο χρειαζόταν και επικρατώντας με σκορ 3-0, προκρίθηκαν στον β’ γύρο του Κυπέλλου. Δύο γκολ πέτυχε ο Τσούπο-Μοτίνγκ και ένα ο Μίλερ.

Η Μπάγερν Μονάχου αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές και μεταξύ των επιλογών του Χάνσι Φλικ ήταν οι τέσσερις νεοαποκτηθέντες (Σαρ, Ρότσα, Κόστα και Τσούπο-Μοτίνγκ). Στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα, δεν φάνηκε καθόλου η διαφορά τεσσάρων κατηγοριών που χώριζε τις δύο ομάδες, αλλά στο 24’, ο Τσούπο-Μοτίνγκ «έσπασε» το μπλόκο των παικτών της Ντούρεν και έκανε το 1-0. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο σκόρερ κέρδισε πέναλτι και ο Μίλερ από την άσπρη βούλα έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη, οι Βαυαροί πίεσαν για ένα τρίτο γκολ, προκειμένου να «κλειδώσουν» το ματς και στο 64’ είχαν δοκάρι με τον Μουσιάλα. Πάντως, παρότι η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τεράστια, η Ντούρεν είχε τις ευκαιρίες της και αν το πίστευε λίγο πιο πολύ, θα μπορούσε να σκοράρει. Στο 75’, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τον Τσούπο-Μοτίνγκ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και μαζί το 3-0, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Πηγή: sport-fm.gr