Πέμπτη σερί νίκη και κορυφή για την Παρί

Οι μηχανές της Παρί Σεν Ζερμέν έχουν «ζεσταθεί» για τα καλά! Οι πρωταθλητές Γαλλίας επικράτησαν εκτός έδρας με 4-0 επί της Νιμ και με την 5η συνεχόμενη νίκη τους στη Ligue 1 «έπιασαν» στην κορυφή, έστω και προσωρινά την Ρεν, που λίγο νωρίτερα είχε αναδειχθεί ισόπαλη, 1-1, με την ουραγό της βαθμολογίας Ντιζόν.

Χωρίς τον Νεϊμάρ (έμεινε εκτός αποστολής λόγω των υποχρεώσεων που είχε με την Εθνική Βραζιλίας στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022) η ομάδα της πρωτεύουσας άνοιξε το σκορ στο 32΄ με τον Κιλιάν Μπαπέ κι έφτασε... χαλαρά στο «τρίποντο» με άλλα τρία τέρματα στην επανάληψη, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων που από το 12ο λεπτό έπαιζαν με παίκτη λιγότερο (αποβλήθηκε με κόκκινη ο Λαντρέ).

Από τις 13 Σεπτεμβρίου, όταν είχε ηττηθεί στο Παρίσι από την Μαρσέιγ (0-1), η ομάδα του Τούχελ έχει πάρει μπροστά για τα καλά και είναι χαρακτηριστικό ότι στο διάστημα αυτό έχει πετύχει 16 γκολ κι έχει δεχτεί μόλις ένα! Πλέον, με τη ψυχολογία στα ύψη θα υποδεχθεί την προσεχή Τρίτη (20/10) την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στους ομίλους του Champions League.