«Καθάρισε» ο συνήθης ύποπτος για τον Ολυμπιακό

Λίγες μέρες πριν την πρεμιέρα των ομίλων του Champions League, ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι... διπρόσωπος, με ένα κακό πρώτο ημίχρονο και ένα εξαιρετικό δεύτερο. Αυτό ήταν κάτι παραπάνω από αρκετό για να «καθαρίσει» εύκολα 4-0 τον Ατρόμητο για την 5η αγωνιστική της Super League Interwetten, στο Καραϊσκάκη, με γκολ των Ελ Αραμπί (3) και Χασάν.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, κατά την... προσφιλή του φετινή τακτική, ο Ολυμπιακός σπατάλησε πρακτικά όλο το πρώτο ημίχρονο. Όπως συνέβη και στα προηγούμενα πέντε επίσημα ματς, όχι απλά δεν σκόραρε σε αυτά τα 45', αλλά για ακόμη μια φορά δεν πλησίασε καν τα γνωστά του στάνταρ απόδοσης, μη μπορώντας να κάνει το σύνηθες παιχνίδι του με την εξαιρετική πίεση, το γρήγορο τρανζίσιον και τις επιθετικές συνεργασίες. Ο Ατρόμητος από την άλλη, θέλησε να κρατήσει όσο πιο χαμηλά γινόταν τον ρυθμό, προσπαθώντας να «σβήσει» το ματς με αυτό το 3-5-2 που επί της ουσίας ήταν 5-3-2. Μετά το 30ο λεπτό και την αποβολή του Μάτιτς για ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Καμαρά, το... φαινόμενο έγινε ακόμη πιο ακραίο, με τους Περιστεριώτες να παίζουν ουσιαστικά 10 παίκτες και διπλή ζώνη άμυνας μέσα στην περιοχή τους.

Απέναντι σε αυτό το παιχνίδι, η ομάδα του Μαρτίνς δεν είχε απάντηση σε αυτό το διάστημα, με πολύ λίγες καθαρές φάσεις δεδομένου του συντριπτικού ποσοστού στην κατοχή μπάλας και της αριθμητικής υπεροχής. Με ελάχιστη κίνηση στον χώρο, με λίγες καλές συνεργασίες και χωρίς φρέσκες ιδέες επιθετικά, συνήθως οι Πειραιώτες κατέληγαν σε σέντρες και γεμίσματα που κόβονταν συνήθως εύκολα. Καλύτερες στιγμές του πρώτου μέρους η κεφαλιά του Μασούρα στο 12' και η προβολή με τον ώμο του Σεμέδο που «έβγαλε» πάνω στη γραμμή ο Γούτας.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια και με το 4-4-2 του Μαρτίνς μετά το 40', ο Ολυμπιακός -επίσης όπως έχει κάνει σε όλα τα άλλα φετινά ματς- βελτιώθηκε αισθητά σε όλους τους τομείς: στην κίνηση στον χώρο, στις πρώτες επαφές με τη μπάλα και στην πίεσή του στον αντίπαλο. Και επειδή το ποδόσφαιρο δεν είναι... πυρηνική φυσική, γρήγορα αυτό απέδωσε καρπούς. Μόλις στην πρώτη φάση της επανάληψης, άνοιξε το σκορ με τον Ελ Αραμπί. Ένα δεκάλεπτο μετά, έπειτα και από τις αλλαγές του Κάναντι που προσπάθησε να κάνει... all in και να βρει ένα γκολ ισοφάρισης, οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύθηκαν λάθος της άμυνας, «έκρυψαν» τη μπάλα με Ελ Αραμπί – Εμβιλά και ο Χασάν καθάρισε το ματς με το 2-0.

Μετά τις αλλαγές και των δύο προπονητών ο ρυθμός έπεσε πολύ, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός διατήρησε με άνεση τον έλεγχο, ενώ πια ο Ατρόμητος είχε αρχίσει και να κουράζεται με παίκτη λιγότερο από το 30'. Βρήκε κάπως έτσι για ακόμη δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα πριν το φινάλε. Αρχικά όταν ο Λοβέρα έφυγε μόνος μετά από κόρνερ του Ατρομήτου, καθυστέρησε, έδωσε τελικά στον Ελ Αραμπί και αυτός μετά από έξοχη κίνηση και δυνατό σουτ, έγραψε το 3-0. Έπειτα, στο 87', ο Μαροκινός ολοκλήρωσε το χατ-τρικ με κοντινή προβολή, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.