«Πάτησε» την ΑΕΚ η Μπράγκα!

Με πρέσινγκ και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, η Μπράγκα επικράτησε 3-0 της ΑΕΚ που πλήρωσε τον ατομισμό και την αδιαφορία των Ολιβέιρα, Λιβάγια.

Έτσι ξεκίνησαν

Με 4-4-2 παρέταξε την Μπράγκα ο Κάρλος Καρβαλιάλ. Ο Ματέους ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Εσγκάιο, Κάρμο, Βιάνα και Σεκέιρα στην τετράδα της άμυνας. Κάστρο και Όρτα το δίδυμο στον άξονα, έχοντας δεξιά τους τον Γκαλένο και αριστερά τον Μεδέιρος. Παουλίνιο και Φρανσέρζιο αποτελούσαν το δίδυμο στην κορυφή της επίθεσης.

Με 3-5-2 κατέβασε την ΑΕΚ από την άλλη μεριά ο Μάσιμο Καρέρα. Ο Τσιντώτας στην υπεράσπιση της εστίας, με τους Νεντσελτσεάρου, Τσιγκρίνσκι και Σβάρνα στην τριπλέτα των στόπερ. Σάκχοφ και Κρίστισιτς στον άξονα, έχοντας μπροστά τους σε ρόλο οργανωτή τον Μάνταλο και τους Βασιλαντωνόπουλο, Λόπες ως μπακ-χαφ. Ολιβέιρα και Ανσαριφάρντ ήταν το δίδυμο στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς

Στην ΑΕΚ ανήκε η πρώτη φάση του αγώνα, αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Μάνταλος σέντραρε εξαιρετικά στον Ολιβέιρα αλλά αυτός έκανε κάκιστο τελείωμα από το ύψος του πέναλτι με το κεφάλι και έχασε την ευκαιρία να αιφνιδιάσει την Μπράγκα. Άμεση απάντηση των γηπεδούχων που απείλησαν με τον Παουλίνιο, αλλά ο Τσιντώτας είχε καλή θέση και μπλόκαρε. Η Μπράγκα είχε τον έλεγχο, οποτε έχανε την μπάλα οι παίκτες της πίεζαν ψηλά και δεν επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να έχουν μια καλή κυκλοφορία και τους ανάγκαζαν σε αρκετά διωξίματα και λάθος πάσες.

Ο Ολιβέιρα στο 17' είχε κακή επιλογή, αφού σούταρε χωρίς λόγο εκτός εστίας παρότι είχε δύο συμπαίκτες του κοντά για να τους πασάρει και η ΑΕΚ να αναπτυχθεί ορθολογικά, με τον Βασιλαντωνόπουλο λίγο αργότερα να κάνει εξαιρετική ατομική προσπάθεια και να σπάει στον Ανσαριφάρντ, αλλά το γύρισμα του τελευταίου ήταν πάνω σε αντίπαλο! Στο 29' η ΑΕΚ απείλησε αλλά ο Ανσαριφάρντ έκανε αδύναμο τελείωμα, με την Μπράγκα τέσσερα λεπτά αργότερα να φωνάζει δικαίως για πέναλτι όταν ο Ολιβέιρα που είχε γυρίσει για να αμυνθεί, βρήκε εντός της περιοχής της Ένωσης την μπάλα με το χέρι σε κεφαλιά του Βιάνα αλλά ο διαιτητής δεν είδε την παράβαση.

Ο Φρανσέρζιο δεν κατάφερε στο 38' να σκοράρει εξ επαφής με κεφαλιά, αφού δεν βρήκε καλά την μπάλα και ενώ ήταν αμαρκάριστος, με την ΑΕΚ να χάνει την ευκαιρία να την τιμωρήσει λόγω του ατομισμού του Ολιβέιρα που... χάλασε την μεγάλη ευκαιρία του 42', όταν ο Λόπες ερχόταν σαν τρέιλερ για να μπει στην περιοχή με την μπάλα, αλλά ο φορ της ΑΕΚ πήρε αυτός την κατοχή, δεν του την έσπασε σε δεύτερο χρόνο και το σουτ που επιχείρησε πέρασε απελπιστικά άουτ. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτει τις φάσεις της, ούτε το γεγονός πως η Μπράγκα δεν ήταν αποτελεσματική. Δεν διαφύλαξε ούτε το 0-0 μέχρι το ημίχρονο, αφού ο Γκαλένο με άπιαστη κεφαλιά μετά τη σέντρα του Εσγκάιο άφησε άγαλμα τον Τσιντώτα για το 1-0.

Η ΑΕΚ είχε δεχθεί στο χειρότερο χρονικό σημείο, για την ψυχολογία της, το γκολ. Και δεν κατάφερε ποτέ να συνέλθει από αυτό, παρότι το πάλεψε αρκετά και έβγαλε εν μέρει διάθεση...