Επίδειξη δύναμης με εξάρα η Λεβερκούζεν

Τις διαθέσεις της με το… καλημέρα έδειξε στον Γ’ όμιλο του Europa League η Λεβερκούζεν. Η Μπάγερ, στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση, συνέτριψε με σκορ 6-2 τη Νις στη «BayArena» και μπήκε με το δεξί.

Οι Γερμανοί μπήκαν στο παιχνίδι με το πόδι στο… γκάζι και μέσα σε έξι λεπτά, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 11’ ο Αμίρι και στο 16’ ο Αλάριο έκαναν το 2-0 για τη Μπάγερ, η οποία σόκαρε την αντίπαλό της. Μετά το αρχικό «πάγωμα», η Νις ανέλαβε πρωτοβουλίες, στο 31’ μείωσε με τον Γκιρί και δέκα λεπτά αργότερα, ο Καμαρά έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση.

Όσοι περίμεναν ένα αμφίρροπο δεύτερο ημίχρονο, διαψεύστηκαν πανηγυρικά. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Ντιαμπί στο 61’, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη, η οποία πήρε διαστάσεις θριάμβου, καθώς ο Μπελαραμπί, ο οποίος είχε μπει στον αγώνα στο 74’, πρόλαβε να σκοράρει δύο φορές στο 79’ και στο 83’, διαμορφώνοντας το 5-1. Κι όμως, το ματς είχε ακόμη… ζουμί. Στο 87 ο Βιρτς πέτυχε το έκτο γκολ των Γερμανών, για να έρθει στο 90’ ο Κλοντ-Μορίς να κάνει το τελικό 6-2.