Ζωντανή κατά λάθος η Τότεναμ!

Η Τότεναμ δεν έπεισε, ωστόσο ένα αυτογκόλ ήταν αρκετό να της δώσει τη νίκη 1-0 επί της Έβερτον και να την κρατήσει ζωντανή στη μάχη ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Η Τότεναμ επέστρεψε στις νίκες, επικράτησε με… άγχος και αυτογκόλ 1-0 της Εβερτον κι έμεινε ζωντανή στη μάχη της Ευρώπης. Ο Μουρίνιο δεν χάνει ποτέ εντός από τα «Ζαχαρωτά» (8 νίκες σε 10 ματς) και οι Λονδρέζοι έφτασαν στην 8η θέση και στο -1 από την Άρσεναλ.

powered by Rubicon Project

Ένα αυτογκόλ ήταν αρκετό για την Τότεναμ
Η Τότεναμ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, πήρε τον έλεγχο, αλλά δεν είχε την ουσία για να φανεί απειλητική για την αντίπαλη εστία. Οι Λονδρέζοι είχαν την κατοχή, όμως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν όπως θα ήθελαν. Στον αντίποδα, η Εβερτον μπήκε νωθρά, εγκλωβίστηκε με το... καλημέρα από την αντίπαλό της και περιορίστηκε στο ανασταλτικό κομμάτι. Μετά το τέταρτο, οι Σπερς ανέβασαν ρυθμό, Μόουρα, Σον πήραν πρωτοβουλίες και προσπάθησαν να τροφοδοτήσουν τον Κέιν. Στο 16' οι γηπεδούχοι είχαν υποψία ευκαιρίας με τον Σον, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 21' το σουτ του Μόουρα πέρασε άουτ, ωστόσο τρία λεπτά ήρθε το γκολ για την Τότεναμ! Το σουτ του Κέιν βρήκε σε σώματα, ο Λο Σέλσο έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Κιν, άλλαξε πορεία και το αυτογκόλ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ηταν το τρίτο αυτογκόλ για τα «Ζαχαρωτά» στη σεζόν, καμία άλλη στη φετινή Premier δεν έχει σημειώσει περισσότερα. Η Εβερτον δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα για να αντιδράσει, η Τότεναμ είχε τον έλεγχο και προσπάθησε για ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο Ντάιερ και Κέιν δε βρήκαν στόχο. Χρειάστηκε να φτάσουμε στις καθυστερήσεις για να δούμε την πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Ριτσάρλισον νικήθηκε από τον Γιορίς!

Γιορίς και Σον στα... χέρια!
Τι άλλο έμεινε από το α' μέρος εκτός από το αυτογκόλ του Κιν; Ο τσακωμός του Γιορίς με τον Σον, με τους δυο παίκτες να ανταλλάζουν κουβέντες και τον Λο Σέλσο να μπαίνει στη μέση να τους χωρίσει. Βέβαια, οι δυο τους βγήκαν από τα αποδυτήρια για το δεύτερο μέρος μέσα στα χαμόγελα. Αλλωστε, το πάθος των Λονδρέζων ήταν έντονο, μιας και δεν υπήρχε περιθώριο για νέες απώλειες.

Στο β' μέρος η Τότεναμ ήταν πάλι αυτή που είχε τον έλεγχο και προσπάθησε για ένα γκολ που θα της σφράγιζε το τρίποντο. Στο 64' ο Λο Σέλσο έχασε καλή ευκαιρία, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Σον δε βρήκε στόχο. Η Εβερτον δεν έκανε... τίποτα για να αλλάξει τη μοίρα της, ενώ η Τότεναμ χωρίς να πείθει κρατούσε το τρίποντο. Τα «Ζαχαρωτά» αποφάσισαν να... ρισκάρουν στο τέλος, είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 89', αλλά το σουτ του Γκόρντον πέρασε άουτ, ενώ στο 90' ο Γιορίς νίκησε τον Κεν.

Πηγή: gazzetta.gr