Την άφησε εκτός Ευρώπης

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ήταν ανώτερη από την Τότεναμ και την κέρδισε με 3-1, με αποτέλεσμα να την αφήσει εκτός 8άδας.

Οι Πετεινοί έχουν απόλυτο δίκιο να φωνάζουν για μια θλιβερή απόφαση του VAR μέσω του οποίου ακυρώθηκε γκολ του Κέιν για το 1-1, όμως εκτός από το ντροπιαστικό αποτέλεσμα, πλέον τα πάντα είναι απίθανα για την Ευρώπη. Η Τότεναμ έπεσε πλέον κάτω από τους νεοφώτιστους στη βαθμολογία και με 6 αγώνες να απομένουν, χρειάζονται ένα θαύμα με συνδυασμό γεγονότων για να μπορέσουν να παίξουν στο Europa League τη νέα σεζόν.

Στο πρώτο κομμάτι του ματς οι φιλοξενούμενοι είχαν κατοχή και καλές στιγμές με Μπέργκβαϊν, Σον, Κέιν, όμως στην πρώτη φάση της προκοπής που έκανε η Σέφιλντ, σκόραρε. Στο 31’ ο Μπέισαμ ανέβηκε από δεξιά και έκοψε στον Μπέργκε και ο Νορβηγός μέσος με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-0 το οποίο έμεινε για το πρώτο μέρος - παρά την πίεση των Spurs στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Μουρίνιο έβαλε τον Λαμέλα αντί του Μπέργκβαϊν και προσπάθησε να χτίσει μια πίεση, όμως η Σέφιλντ είχε τις απαντήσεις καλύπτοντας τους χώρους και ό,τι μπορούσε να δημιουργηθεί. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Λονδρέζους, οι γηπεδούχοι και στην επανάληψη σκόραραν στην πρώτη τους φάση. Στο 69’ ο Στίβενς βγήκε από αριστερά και έκοψε στον Μουσέ, ο οποίος μόνος με το τέρμα έγραψε το 2-0, στο 84’ και πάλι έπειτα από ένα απλό γύρισμα, ο ΜακΜπέρνι έκανε γκολ την πάσα του Μπέργκε για το 3-0, ενώ ο Κέιν μείωσε στο 90' με πλασέ από κοντά για το τελικό 3-1.