Είχε... Χάρι και προκρίθηκε η Γιουνάιτεντ!

Τα είδε όλα, αλλά πέρασε! Με γκολ του Χάρι Μαγκουάιρ στο 118’, η Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-1 της Νόριτς (των 10 παικτών από το 89’) και με την ψυχή στο στόμα προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Θα περίμενε κανείς ότι η Γιουνάιτεντ των 13 αγώνων χωρίς ήττα, θα είχε ένα εύκολο έργο κόντρα στην απογοητευμένη, λόγω του δεδομένου υποβιβασμού της στην Championship, Νόριτς για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, αλλά τελικά τα είδε… όλα.

Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ κατάφερε τελικά να προκριθεί, ωστόσο για να πάρει το «χρυσό» εισιτήριο για τα ημιτελικά χρειάστηκε την παράταση και να φτάσει το ματς στο 118’ ώστε να διαμορφώσει με τέρμα του Μαγκουάιρ το τελικό 2-1 για τη νίκη της.

Με αυτό τον τρόπο, το 13 των αγώνων χωρίς ήττα έγινε 14, πιστοποιώντας την κατά τ’ άλλα εξαιρετική περίοδο των «κόκκινων διαβόλων» και το όνειρο για την κατάκτηση ενός τροπαίου στη φετινή σεζόν παραμένει ζωντανό.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, το πρώτο ημίχρονο θα περάσει στην ιστορία χωρίς να συμβεί τίποτα το αξιοσημείωτο και για αυτό τον λόγο ο Νορβηγός τεχνικός πέρασε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τους Γκρίνγουντ και Ράσφορντ για να ανεβάσει μία ταχύτητα την ενδεκάδα του.

Η επιλογή του δικαιώθηκε άμεσα, καθώς στο 51’ ο Ιγκάλο εκμεταλλεύθηκε την αδυναμία των αμυντικών των γηπεδούχων να απομακρύνουν την μπάλα και με το… καλάμι άνοιξε το σκορ και παράλληλα συνέχισε το δικό του σερί, σύμφωνα με το οποίο σκοράρει πάντα όταν αγωνίζεται βασικός με τη φανέλα των «κόκκινων διαβόλων».

Η Νόριτς από τη δική της πλευρά, παίζοντας χωρίς άγχος κατάφερε να ισοφαρίσει με έναν παίκτη που το πιθανότερο είναι να μην συνεχίσει την επόμενη σεζόν στην ομάδα, καθώς ο εκπληκτικός 22χρονος μέσος, Κάντγουελ, με έναν «κεραυνό» από τα 25 μέτρα διαμόρφωσε το 1-1, υποχρεώνοντας τη Γιουνάιτεντ να… τρέξει.

Το έργο για τους παίκτες του Σόλσκιερ φάνηκε να γίνεται πιο εύκολο στο 89’, όταν ο Κλόζε είδε σωστά την κόκκινη κάρτα, με αποτέλεσμα η παράταση να γίνει ένα μονότερμα προς την εστία του Κρουλ.

Ο Ολλανδός γκολκίπερ κρατούσε μόνος του τα «καναρίνια» με εκπληκτικές επεμβάσεις, αλλά δεν είχε απάντηση στη φάση του 118’, όταν ο Μαγκουάιρ, που είχε προωθηθεί στην περιοχή των γηπεδούχων με προβολή κατάφερε να λύσει τον «γόρδιο δεσμό».

Πηγή: sport-fm.gr