Τσέλσι για Τσάμπιονς Λιγκ!

Η Τσέλσι πέρασε δύσκολα με την Μάντσεστερ Σίτι, όμως στο τέλος νίκησε με 2-1 στο Stamford Bridge και συνεχίζει να κάθεται άνετα στο Νο4 της της Premier League.

Η Σίτι έδειξε από την αρχή διάθεση να επιβάλλει το στιλ της και με πολλές πάσες κρατούσε κατοχή. Στο 15’ ο Κέπα έκανε ακατανόητο λάθος αλλά ο Μπερνάντο δεν το εκμεταλλεύτηκε, όμως στο 18’ ο Βάσκος έβγαλε εξαιρετικά με το ένα χέρι την κεφαλιά του Φερναντίνιο. Οι γηπεδούχοι είχαν καλές στιγμές με Μπάρκλεϊ (27’) και τη διπλή με Μάουντ - Μπάρκλεϊ (32’), όμως έμελλε να ανοίξουν το σκορ σε μια φάση που κανείς δεν θα φανταζόταν.

Στο 36’ ο Μεντί έκανε τραγικό λάθος στο κέντρο, ο Πούλισικ πήρε και πέταξε στο ξέφωτο, ο Γάλλος μπακ δεν μπορούσε να τον πιάσει με τίποτα και ο Αμερικανός με τρομερό τελείωμα έκανε το 1-0 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο η Σίτι περιορίστηκε στην κυκλοφορία εκτός περιοχής.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Σίτι να ισοφαρίζει. Στο 55’ ο Ντε Μπρόινε με εκπληκτικό φάουλ έκανε το 1-1 και δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Πεπ λίγο έλειψε να γυρίσει άμεσα το ματς όπως μετά τον σεμιναριακό συνδυασμό Σίλβα, Nτε Mπρόινε, Mαχρέζ, o Στέρλινγκ με σκαφτό πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Η Τσέλσι απάντησε στο 62’ με το πλασέ του Μάουντ στα πλαϊνά δίχτυα μετά το λάθος του Εντερσον και στο 67’ ξανά ο Στέρλινγκ λίγο ήθελε για να σκοράρει αλλά το πλασέ του πέρασε έξω.

Στα τελευταία 20 λεπτά, όλα ήταν για την Τσέλσι στο ματς. Στο 71’ ο Πούλισικ πέρασε τον Εντερσον αλλά το πλασέ του στο κενό τέρμα ήταν αδύναμο και ο Γουόκερ έκοψε πάνω στη γραμμή, ενώ στο 76’ ύστερα από απίθανη τριπλή ευκαιρία, το VAR έδειξε καθαρό και ανόητο χέρι του Φερναντίνιο και έτσι είχαμε απευθείας κόκκινη και πέναλτι. Ο Γουίλιαν ήταν ψύχραιμος για το 2-1, όπως και οι συμπαίκτες του που ολοκλήρωσαν τη δουλειά στον χρόνο που απέμενε