Ακάθεκτος ο Property Gallery Απόλλων

Ο Property Gallery Απόλλων έμεινε στην κορυφή του Ομίλου διαβάθμισης μετά την ολοκλήρωση και της 17ης αγωνιστικής, 3ης του Ομίλου. Στο φλέγον ζήτημα της διαβάθμισης η Ομόνοια μετά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής και ενώ υπολείπονται τρεις ακόμα αγώνες παραμένει σε πολύ δύσκολη θέση.

Εύκολα η ΑΕΚ

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΑΕΚ – ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0 (25-15, 25-17, 25-14)

Χωρίς καμιά δυσκολία η ΑΕΚ κέρδισε στο «Κίτιον» την Ομόνοια με 3-0 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, 3ης του Ομίλου διαβάθμισης σε 67’. Η ΑΕΚ ανέβηκε τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε στους 18 βαθμούς. Η Ομόνοια έμεινε στους 02 πόντους και τα περιθώρια στενεύουν.

Ιδανικά άρχισε το σετ και τον αγώνα η ΑΕΚ και βρέθηκε στο προβάδισμα 11-05. Ωστόσο, η Ομόνοια που φόρεσε τα κόκκινα, έκανε αντεπίθεση διαρκείας και μείωσε 16-14 κάνοντας ντέρμπι το σετ. Οι «κιτρινοπράσινες» όμως επανέφεραν τις ισορροπίες στο σετ και αύξησαν σε 21-14 για να καθορίσει την μοίρα του σετ κερδίζοντας 25-15 σε 23’ και το 1-0 ήταν γεγονός.

Η Ομόνοια ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο σετ και προσπάθησε να επιβληθεί, αλλά η ΑΕΚ επέστρεψε και προηγήθηκε 18-15 για να κερδίσει 25-17 σε 23’γράφοντας το 2-0 σετ. Οι «τριφυλλοφόρες» προηγήθηκαν στο τρίτο σετ 02-05, αλλά οι Λαρνακείς ανασυντάχθηκαν και κατάφεραν να προηγηθούν 11-07 . Σταδιακά, η ΑΕΚ αύξανε τη διαφορά και βρέθηκε στο +9 23-12 και κέρδισε 25-14 σε 21’ και τον αγώνα 3-0 σετ.

ΑΕΚ (ΧΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ) Xαραλάμπους, Slankamerac, Scott, Iωάννου, Στυλιανού, Δημητρίου – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Π. ΠΑΥΛΟΥ): Φότσιου, Αλεξάνδρου, Κλατσιά, Popolitova, Μαργιόλα, Γ. Παπασάββα – Λίμπερο1 : Χαραλάμπους, Λίμπερο 2: Κωνσταντίνου – Αλλαγές: Χ. Παπασάββα, Tutuianu.

Από νίκη σε νίκη

ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3 (14-25, 15-25, 16-25)

Από νίκη σε νίκη πάει ο Property Gallery Απόλλων στον Όμιλο διαβάθμισης. Την Τετάρτη στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, 3ης του Ομίλου κέρδισε στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 0-3 σετ σε 67’  και ανέβηκε στους 31 βαθμούς. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου προσπάθησε για το κέρδος αλλά δεν τα κατάφερε.

Το ξεκίνημα του Property Gallery Απόλλων ήταν ιδανικό στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου και το ταμπλό έγραψε 09-18 για να κερδίσει 14-25 σε 20’ ανοίγοντας το σκορ.

Οι Λεμεσιανές ήταν καλύτερες και στο δεύτερο σετ άνκαι το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου ήταν ανεβασμένο. Ο Property Gallery Απόλλων βρέθηκε στο +5 10-15 και αύξησε σε 12-20 διαγράφοντας πορεία κατάκτησης του σετ για να κερδίσει 15-25 σε 21’ γράφοντας το 0-2 σετ.

Το τρίτο σετ ήταν ισοδύναμο στα αρχικά στάδια 08-08. Οι παίκτριες του D. Letsiev ανέβηκαν όμως ξεφεύγοντας με 11-16. Η ομάδα του Αυγόρου ήταν κοντά στο σκορ, έστω και εάν ο Property Gallery Απόλλων είχε το πάνω χέρι 16-22 για να κερδίσει τελικά με 16-25 σε 26’ και τον αγώνα 0-3 σετ.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(ΖΥΜΑΡΑΚΗΣ):Μιχαήλ, Ευσταθίου, Χαραλάμπους, Ζυμαράκη, Χρίστου, Paloma – Λίμπερο: Παπαδοπούλου. - Αλλαγές: Κάρυου

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(D. LETSIEV):Saini, Ripnaya, Λάμπρου, Πέτρου Εφ, Πέτρου Ελ., Jenkins – Λίμπερο: Χριστοφόρου – Αλλαγές: Simanowski.

Ο Property Gallery Απόλλων έμεινε στην κορυφή του Ομίλου διαβάθμισης μετά την ολοκλήρωση και της 17ης αγωνιστικής, 3ης του Ομίλου. Τρεις αγώνες πριν από το φινάλε τα δεδομένα είναι τα ακόλουθα:

Property Gallery Απόλλων (10-07 (Ν-Η), 36-24 (ΣΕΤ) 31

ΑΕΚ (06-11 (Ν-Η), 22 -37 (ΣΕΤ) 18

UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου (02-15 (Ν-Η), 12-47 (ΣΕΤ) 08

Ομόνοια (01-16 (Ν-Η) 05-50 (ΣΕΤ) 02