Ουσιαστική η Ανόρθωση «μπήκε με το δεξί»

Παίζοντας κυνηγώντας την ουσία και με όπλο την ποιότητά της η Ανόρθωση επικράτησε της φιλόδοξης φέτος Ε.Ν.Π. με 3-0 σετ και εξασφάλισε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα. Η  «Μεγάλη Κυρία» εξασφάλιζε διαφορές και στα τρία σετ παίρνοντας τη νίκη. Οι «βυσσινί» δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν χάνοντας ένα αγώνα στο «Θεμιστόκλειο» με 3-0. Ο αγώνας είχε διάρκεια 92’

Η Ανόρθωση μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και ξέφυγε από τα πρώτα στάδια 08-01 για να αξήσει στους 10 15-05 απέναντι στην Ένωση που αιφνιδιάστηκε. Η Ανόρθωση διατηρούσε τα ηνία  αύξησε σε 21-09 και τελικά πήρε το σετ με 25 – 15 σε 30’ και προηγήθηκε με 1-0 εύκολα.

Στο δεύτερο σετ η Ε.Ν.Π. έδειξε πολύ καλύτερο πρόσωπο στα αρχικά στάδια και πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα 03-04. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ 07-07. Η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει τα ηνία και προηγήθηκε 16-13 με τον κόουτς της Ε.Ν.Π. Ν. Ρουμελιώτη να καλεί σε τάϊμ – άουτ. Σταδιακά, οι παίκτες του Κ. Χρστοφιδέλη ανέβηκαν και πήραν προβάδισμα έξι πόντων 20-14  με τους «βυσσινί» να μειώνουν 21-17 με το στάτους να διατηρείται στα ίδια επίπεδα και στη συνέχεια με τη «Μεγάλη Κυρία» να επιβάλλεται 25-20 σε 32’ και να προηγείται 2-0 σετ.

Η Ανόρθωση στο τρίτο σετ προηγήθηκε με 04-00 και πήρε ψυχολογία. Σταδιακά, η ομάδα της Ένωσης επανήλθε μειώνοντας σε 07-04, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και ξέφυγαν 11-05 και 18-07.Με το σκορ στο 23-14 η Ανόρθωση έβαλε βάσεις νίκης για να κερδίσει 25-17 σε 30’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(K. XΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Xριστοφή, Torres, Σαββίδης Α. Pereira, Knezevic, Στρουγκάρρβιτς – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Χριστοφόρου, Κοντός

E.N.Π.(Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Γεωργίου, Cutinhio,Xρυσοστόμου, Stevovic, Dos Santos, Στέκας – Λίμπερο: Ελευθερίου.