Παναθηναϊκός: Επίδειξη δύναμης στο Ρέντη

Επίδειξη δύναμης μέσα στο Ρέντη από τον Παναθηναϊκό, με τους «πράσινους» λίγες μέρες μετά το League Cup να κερδίζει και πάλι τον Ολυμπιακό (3-1) μέσα στην έδρα του.

Μεγάλη εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό μέσα στο Ρέντη. Οι... πράσινοι μετά τη νίκη στο League Cup επικράτησαν και πάλι του Ολυμπιακού στο «Μελίνα Μερκούρη», αυτή την φορά με 3-1 (22-25, 25-21, 14-25, 23-25) και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη. Σημαντική όχι βαθμολογικά, καθώς για να μπορέσει το «τριφύλλι» να τερματίσει δεύτερο θα πρέπει να κερδίσει μέσα στην Πυλαία τον ΠΑΟΚ, αλλά ψυχολογικά, καθώς έδειξε για ακόμα μία φορά πως μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τον πολύ μεγάλο του αντίπαλο.

Ο αγώνας στο σχεδόν άδειο κλειστό του Ρέντη δεν ήταν το ντέρμπι που μας είχαν συνηθίσει οι δύο ομάδες στα τρία προηγούμενα παιχνίδια τους. Αυτό είχε να κάνει και με την καλή εμφάνιση των νικητών, αλλά και την κακή των ηττημένων. Οι Πειραιώτες με εξαίρεση το δεύτερο σετ, όπου με φοβερό σερβίς έκαναν με χαρακτηριστική άνεση το 1-1, δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τον αντίπαλό τους και έχασαν σε αγώνα πρωταθλήματος από τις 21/3/2015.

Με τη νίκη αυτή οι «πράσινοι» έφτασαν τους 38 βαθμούς και ανέβηκαν στην δεύτερη θέση, έχοντας ωστόσο έναν αγώνα περισσότερο από τον ΠΑΟΚ που ακολουθεί με 36 (παίζει εντός έδρας με τον Ηρακλή). Από την άλλη ο Ολυμπιακός έμεινε στους 41, αλλά είναι τρομερά δύσκολο να χάσει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια και το πλεονέκτημα έδρας μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος.

Δύο φορές πίσω, αλλά έκανε το 0-1

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα πρώτο σετ που αρχικά φαινόταν πως θα πήγαινε στον Ολυμπιακό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν γρήγορα μια διαφορά τριών πόντων. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ισοφάρισαν, αλλά και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να κάνουν το 14-10, δείχνοντας πως εύκολα ή δύσκολα θα έκαναν το 1-0.

Οι «πράσινοι» όμως με τους Ράπτη, Τσάτσιτς στην επίθεση και τον Ρανγκέλ στο μπλοκ αντέδρασαν και με ένα σερί 4-0 ισοφάρισαν. Εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα για το σετ, με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να καταφέρνει να κάνει το 0-1 επικρατώντας με 25-22.

Τα σερβίς του Ολυμπιακού έκαναν το 1-1

Στο δεύτερο σετ είχαμε έναν εντυπωσιακό από την ζώνη του σερβίς Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες από την αρχή με συνεχόμενους άσους πήραν το προβάδισμα το οποίο έφτασε και τους 8 πόντους (21-13 και 22-14). Στο σημείο εκείνο υπήρξε η καθυστερημένη αντίδραση των φιλοξενουμένων που μείωσαν στο 24-21, αλλά ο Φίνγκερ με επίθεση έκανε το 1-1.

Μόνο ο Παναθηναϊκός στο τρίτο

Έτσι φτάσαμε στο τρίτο, όπου στο τάραφλεξ του γηπέδου υπήρχε μόνο μία ομάδα και αυτή ήταν ο Παναθηναϊκός. Απέναντι σε έναν αγνώριστο Ολυμπιακό (ίσως η χειρότερη φετινή του εμφάνιση και όχι μόνο), η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλο πήρε το πιο άνετο σετ που έχει πάρει μέσα στο συγκεκριμένο γήπεδο επικρατώντας με 25-14.

Ντέρμπι που πήρε το «τριφύλλι» το τέταρτο

Στο τέταρτο και τελευταίο είχαμε ντέρμπι, σαν αυτά που μας έχουν συνηθίσει οι δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι αρχικά πήραν μια διαφορά δύο πόντων, κάτι που έγινε σε πολλά σημεία του σετ, με τον Ολυμπιακό να τους φτάνει. Έτσι φτάσαμε στο 22-22. Εκεί μια επίθεση του Τσάτσιτς και ένας άσος του Στάροβιτς έκαναν το 22-24, ο Γκέργκι μείωσε, αλλά ο Ράπτης με επίθεση τελείωσε το ματς δίνοντας την μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Μια νίκη που στηρίχθηκε στην επίθεση, όπου συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε το εξαιρετικό για ντέρμπι 57%, αλλά και στην εξαιρετική εμφάνιση του Ζήση. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ράπτης με 17 πόντους και τον ακολούθησαν οι Στάροβιτς με 14, Τσάτσιτς με 11 και Ρανγκέλ, Πελεκούδας με 10. Για τους ηττημένους ο Φίνγκερ είχε 16 και ο Κουμεντάκης 12, ενώ κανείς άλλος δεν κατάφερε να έχει διψήφιο αριθμό πόντων.

Από: Gazzetta.gr