Βαθμολογική απώλεια ο Ολυμπιακός!

Την πρώτη του απώλεια βαθμού στο φετινό πρωτάθλημα είχε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-2 σετ του Ηρακλή στη Μίκρα. Τρομερό παιχνίδι από τις δύο ομάδες, δεν έλειψε η ένταση και οι διαμαρτυρίες.

Η ομάδα του Πειραιά παραμένει στην πρώτη θέση με 14 βαθμούς ενώ καραδοκούν Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ με 12. Εξαιρετικός σε ένα ακόμη ματς ο Ηρακλής που με όπλο την έδρα του και φέτος έχει βλέψεις για ψηλά παρά το γεγονός ότι αγωνίζεται με μόλις έναν ξένο στη σύνθεσή του. Πολλά παράπονα και από τις δύο ομάδες για διαιτητικές αποφάσεις.

Στο πρώτο σετ έγινε ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τις άμυνες και τα μπλοκ να κυριαρχούν. Ο Ολυμπιακός με όπλο το σερβίς του κατάφερε να εξαφανίσει το αρχικό προβάδισμα του Ηρακλή.

Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 16-18 με άσο του Γκέργκι ενώ ο Χουσάι έφερε την ομάδα του Μουνιόθ στο 16-19. Ένα χαμένο σερβίς του Πετρέα και ένα μπλοκ του Χήρα έφεραν την ομάδα του Γιάννη Ορφανού σε απόσταση βολή για το 19-20. Χουσάι και Φίνγκερ έδωσαν τη λύση για τον Ολυμπιακό με τον Τζιουμάκα να διατηρεί τον Ηρακλή σετ. Με λάθος του Γκέργκι η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έφτασε στο σετ μπολ (24-23) με τον Φίνγκερ να ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό. Με επίθεση του Ροντρίγκεθ και μπλοκ του Πεντίδη ο Ηρακλής κατέκτησε το πρώτο σετ με 26-24. Στο τέλος του σετ δημιουργήθηκε ένταση ανάμεσα στον Γιώργο Πετρέρα και τον κομισάριο του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για κάποιες φάσεις στο πρώτο σετ.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε σχετικά νωρίς προβάδισμα δύο πόντων για το 6-8 με τον Χουσάι διατηρώντας τη διαφορά για αρκετή ώρα. Με άσο του Γκέργκι οι Πειραιώτες έφτασαν στο 9-12 με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν διαφορά τεσσάρων πόντων για το 9-13 με μπλοκ του Πετρέα στον Τζιουμάκα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να πατάει γκάζι και προηγήθηκε με 10-15 με μπλοκ άουτ του Φίνγκερ. Ο Ηρακλής μείωσε και πάλι με πρώτο χρόνο του Πεντίδη και λάθος επίθεση του Χουσάι. Με λάθος του Μαυροβουνιώτη όμως οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν και πάλι με 5 για το 12-17. Η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της (13-21) μετά από σερί επιθέσεις από Χουσάι, Γκέργκι και Φίνγκερ. Ο Ολυμπιακός τελικά έφτασε στην κατάκτηση του σετ με πολύ μεγάλη άνεση.

Οι Πειραιώτες και πάλι με όπλο το σερβίς προηγήθηκε με 8-10 στο τρίτο σετ. Ο Ηρακλής επέστρεψε με τον Τζιουμάκα και τον Ροντρίγκεζ και ισοφάρισε σε 16-16 με μπλοκ του Τζιουμάκα. Ο Ανδρεάδης έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό με τον Ροντρίγκεζ να ισοφαρίσει και πάλι για τον Ηρακλή. Οι Πειραιώτες και πάλι με καλό σερβίς έφτασαν στο 19-22 με άσο του Πετρέα.

Ο Ηρακλής δεν κατάθεσε τα όπλα. Ο γηραιός εκμεταλλευόμενος τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού ισοφάρισε σε 23-23 ενώ έφτασε και στο σετ μπολ (24-23) με μπλοκ του Τζιουμάκα. Ο Χουσάι έδωσε και πάλι τη λύση για τον Ολυμπιακό. Στο δεύτερο σετ μπολ του Ηρακλή, ο Μαυρουβουνιώτης σέρβιρε, ο διαιτητής έδειξε άουτ με τους παίκτες του Ηρακλή να διαμαρτύρονται έντονα. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στη μετάδοση της ΕΣΑΠ, o δημοσιογράφος ανέφερε ότι το σερβίς ήταν μέσα σύμφωνα με όσα του είπαν από το συνεργείο. Αξίζει να σημειώσουμε ότι δεν υπήρχε δυνατότητα ριπλέι ούτε και βίντεο τσεκ για τη συγκεκριμένη φάση. Στο 31-30 και το έκτο σετ μπολ του Ηρακλή ο αρχηγός Κώστας Προύσαλης με άσο έκανε το 32-30 και το σετ για τον γηραιό.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 1-5 με Φίνγκερ και πρώτο χρόνο του Πετρέα. Στο 5-13 ο γηπεδούχος Ηρακλής έκανε την αντεπίθεσή του και με μπλοκ του Χήρα μείωσε σε 8-13 αναγκάζοντας τον Φερνάντο Μουνιόθ να καλεί τάιμ άουτ. Η διακοπή δεν άλλαξε πολλά πράγματα με τον Μαυροβουνιώτη με άσο να μειώνει ακόμη περισσότερο για το 10-13 με τον Γκέργκι να δίνει τέλος στο σερί της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Ο Χήρας με άσο μείωσε ακόμη περισσότερο για το 12-14 αλλά από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι. Με όπλο το σερβίς της η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 14-20 με μπλοκ του Ανδρεάδη. Με άσο του Τζιούμακα ο Ηρακλής μείωσε 21-24 αλλά ο Ολυμπιακός με τον Γκέργκι έφτασε στο 21-25 και το 2-2 στα σετ.

Με μπλοκ άουτ του Ροντρίγκεζ ο Ηρακλής προηγήθηκε με 4-2 στο τάι μπρέικ. Η φάση προκάλεσε την έντονη αντίδραση των ανθρώπων της ομάδας του Πειραιά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο Φερνάντο Μουνιόθ να δεχτεί κόκκινη κάρτα, που ήταν πόντος για τον Ηρακλή που προηγήθηκε με τρεις. Οι παίκτες του γηραού βιάστηκαν στις επόμενες επιθέσεις με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 6-6 με τον Χουσάι.

Οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 6-8 αλλά ο Ηρακλής ισοφάρισε και πάλι με επίθεση του Μαυροβουνιώτη ενώ με μπλοκ του ίδιου παίκτη η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έφτασε στο 9-8. Ο Ολυμπιακός έδειξε ψυχραιμία, ισοφάρισε ξανά και με Πετρέα και Φίγνκερ καθάρισε το ματς και το σετ.

Τα σετ 2-3 (26-24, 17-25, 32-30, 21-25, 13-15)

Πηγή: Sdna.gr