Στα ημιτελικά του CEV Cup ο Ολυμπιακός

Ιστορική πρόκριση στους "4" του Cev Cup πήρε το απόγευμα της Πέμπτης (14/2) στο Ρέντη ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Πειραιά αν και είχε χάσει στον 1ο αγώνα στην Βουλγαρία με 3-1 από την Μπουργκάς πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή στην έδρα της και πήρε την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-0 σετ τον αγώνα και εν συνεχεία αν και βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ στο χρυσό σετ το κέρδισε με 15-11 και έτσι πήρε το εισιτήριο για τους "4" της Ευρώπης για ακόμη μια χρονιά!

Οι ερυθρόλευκοι έχοντας τον κόσμο στο πλευρό τους έπαιξαν σπουδαίο βόλεϊ κατά διαστήματα και έδειξαν ότι η ήττα στην Βουλγαρία ήταν απλά θέμα κακής ημέρας. Στον επόμενο γύρο αντίπαλος τους θα είναι η πανίσχυρη ιταλική Τρεντίνο.
Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στις 26/2 στον Πειραιά και ο επαναληπτικός στις 5/3 στην Ιταλία.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 25-19 (15-11)

Από: gazzetta.gr