Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας κόντρα στην Αλβανία

Την εκτός έδρας ήττα από την Αλβανία γνώρισε η Εθνική Ανδρών με 71-64, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της α’ προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Η Κύπρος πάλεψε το παιχνίδι και διεκδίκησε την νίκη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, ωστόσο δεν μπόρεσε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνος από τα Τίρανα. Κορυφαίος για την κυπριακή ομάδα ήταν ο Σάιμον Μιχαήλ με 17 πόντους (5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Η Αλβανία ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στο 5:30 ήταν μπροστά με 8-4. Έπειτα η Κύπρος ήταν σαφώς ανεβασμένη, καταφέρνοντας μέχρι το τέλος της περιόδου να προηγηθεί με 17-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κυπριακή ομάδα ξεκίνησε αρκετά δυναμικά και μέχρι το 15’ είχε προηγηθεί με 25-21, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Ραζής με τρίποντο έκανε το 28-21. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ ήταν μπροστά με 33-27.

Στο 25’ η Κύπρος ήταν μπροστά στο σκορ με 41-35, ωστόσο ακολούθησε ένα σερί δώδεκα πόντων για τους γηπεδούχους έως το 28’, με το σκορ να πηγαίνει στο 47-41 υπέρ της Αλβανίας. Η Κύπρος ήταν καλύτερη στη συνέχεια και μέχρι το τέλος της περιόδου μείωσε σε 49-48. Έως το 35’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 59-58, ενώ ακολούθησαν δύο πόντοι από τον Στυλιανού που έφεραν μπροστά την Κύπρο με 60-59. Δύο λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν στο 64-62 για την Αλβανία, ενώ δύο βολές του Σάιμον Μιχαήλ στη συνέχεια έφεραν το παιχνίδι στο ισόπαλο 64-64. Δυστυχώς για την Κύπρο, στη συνέχεια η Αλβανία σημείωσε επτά πόντους και επικράτησε με 71-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 27-33, 49-48, 71-64