Διπλό και νίκη για τον Απόλλωνα

Την τρίτη του σερί νίκη πανηγύρισε ο Απόλλωνας, ο οποίος κέρδισε τον ΑΠΟΠ με 89-76, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Στέφανος Ηλιάδης με 18 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Ο Απόλλωνας με ένα σερί δέκα πόντων βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 4' με 12-3, ενώ η μέγιστη διαφορά των δύο ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο έφθασε στο +10 (18-10) στο 8'. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της περιόδου (24-17). Ο ΑΠΟΠ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε στον ένα πόντο (28-27) στο 13', όμως οι «γαλάζιοι» άνοιξαν εκ νέου την ψαλίδα του σκορ μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου στους δέκα πόντους (47-37).

Από εκεί και πέρα, η ομάδα της Λεμεσού παρέμεινε μπροστά στο σκορ και μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ανέβασε την υπέρ της διαφορά στους 18 πόντους (67-49). O ΑΠΟΠ κατάφερε να μειώσει στους επτά πόντους στο 37', αλλά ο Απόλλωνας διεύρυνε το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το τέλος κερδίζοντας με 89-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-24, 37-47, 49-67, 76-89