Νικηφόρο ξεκίνημα για τον ΑΠΟΠ

Αγχωμένες μπήκαν οι δύο ομάδες, αφού το πρώτο καλάθι μπήκε μετά από 2,5 λεπτά αγώνα με τον Κάντια-Ρόσα. Στη συνέχεια, ο ΑΠΟΠ με τον Τρίστιν και τον Ουάσινγκτον πήραν πέτυχαν 10 συνεχόμενους πόντους (10-1 επιμέρους σκορ). Οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (15-11).

Στην δεύτερη περίοδο, ο ΑΠΟΠ άνοιξε την διαφορά μέχρι και τους 11 πόντους (29-18, 3 λεπτά πριν το ημίχρονο), όμως η ΑΕΛ με τον Μονιάτη, τον Άπολμπι και τον Κάντια Ρόσα, μείωσε στους 4 (31-27).

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, η ΑΕΛ ισοφάρισε με καλάθι του Φέργκιουσον (33-33), αλλά ο Άθως Δημητρίου και ο Κούρτνεϊ Πίγκραν έτρεξαν ένα 5-0 σερί για να ξεφύγουν και πάλι οι γηπεδούχοι (38-33). Η ομάδα του Μάρκου Ασωνίτη δεν σταμάτησε εκεί, αφού συνέχισε να ανεβάζει την διαφορά, που έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της (13 πόντοι, 50-37). Η ΑΕΛ μείωσε στους 7, πριν το τέλος της περιόδου (54-47).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους και με τον Ηλία Δανιήλ και τον Ιβάν Κάντια-Ρόσα μείωσαν στο καλάθι (54-52). Πίγκραμ και Ουάσινγκτον βρήκαν την λύση, αλλά η ΑΕΛ δεν παράτησε το παιχνίδι που έγινε ντέρμπι. Ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Άθως Δημητρίου με βολή έστειλε τη διαφορά στους 3 (66-63). Στα 8 δευτερόλεπτα, ο Κάντια-Ρόσα κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις, έβαλε όμως μόνο τις δύο βολές (66-65). Ο Πασιαλής πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και πήγε στη γραμμή των βολών, όμως αστόχησε και στις δύο, αλλά στην τελευταία επίθεση η ΑΕΛ δεν κατάφερε να σκοράρει και να πάρει τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 15-11, 31-27, 54-47, 66-65.