Πρώτη νίκη για ΕΝΠ

Η Ένωση πήρε εντός έδρας νίκη με 67-49 επί της Ομόνοιας στην πρεμιέρα της ΟΠΑΠ Basket League. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ντέιβιντ Ίνγκραμ με 25 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Μέχρι το 7' οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, καθώς προηγουμένως η μεγαλύτερη διαφορά ήταν οι τέσσερις πόντοι που είχε η Ένωση στο 3' μετά από καλάθι του Κουμή (9-5). Τρία λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με σερί εννέα πόντων μετέτρεψαν το 12-11 του έβδομου λεπτού, σε 21-11 μέχρι το 9'. Οι «πράσινοι» πριν από το κλείσιμο της πρώτης περιόδου με δύο βολές (Τσάφι και Τρετιάκοβ) μείωσαν σε 21-13.

Οι «βυσσινί» κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Μάλιστα το τρίποντο του Στάκι ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, διεύρυνε την υπέρ τους διαφορά κατά τρεις πόντους (32-20).

Η Ένωση κατάφερε να φέρει τη διαφορά στους 16 πόντους (36-20) στο 21', με την ομάδα της Λευκωσίας να μειώνει στους 10 στο 24' (40-30). Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να την ρίξουν σε μονοψήφιο αριθμό και το συγκρότημα του Παραλιμνίου μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ανέβασαν τη διαφορά κατά έναν πόντο σε σχέση με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-33).

Στο 33' η Ένωση ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά, που έφθασε στους 17 πόντους (51-34), με την Ομόνοια στη συνέχεια να δημιουργεί ένα σερί 10 πόντων και να μειώνει στους επτά (51-44) στο 36'.

Οι γηπεδούχοι έπειτα όμως έφτιαξαν το δικό τους σερί και δύο λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης αύξησαν τη διαφορά στους 23 πόντους (67-44). Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους πράσινους να πετυχαίνουν άλλους πέντε πόντους και έτσι το τελικό σκορ ήταν 67-49, με την Ένωση να πανηγυρίσει τη νίκη στην πρεμιέρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 32-20, 46-33, 67-49