Μεγάλη ανατροπή και νίκη της ΑΕΚ επί του Κεραυνού!

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι στο «Κίτιον» η ΑΕΚ πέτυχε την ανατροπή και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς, επικρατώντας με 69-65 του Κεραυνού. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντέρεκ Ογκμπέιντε με 23 πόντους (11 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

O Kεραυνός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και στα πρώτα έξι λεπτά δημιούργησαν μεγάλη διαφορά. Την αρχή έκανε ο Θεοχαρίδης με τρίποντο και στη συνέχεια ο Γουίλιαμσον κι ο Ρόρι με οκτώ και έξι πόντους αντίστοιχα έφεραν το σκορ στο 17-0. Το καλάθι του Χάρις σήμανε την αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ενώ ακολούθησαν δύο τρίποντα από τον Παντελή για να μειώσουν οι Λαρνακείς σε 17-7. Ακολούθησε τρίποντο του Ροζέλ (7-20), με την ΑΕΚ πριν από το τέλος της περιόδου να μειώνει σε 20-12 από δίποντο του Ογκμπέιντε και τρίτο τρίποντο του Παντελή.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι «κιτρινοπράσινοι» πλησίασαν ακόμη περισσότερο, καθώς με τρίποντα των Παντελή και Μαντοβάνη στο 11′ η διαφορά έφθασε στο ένα καλάθι (18-20). Η ομάδα του Στροβόλου απάντησε με τρίποντο του Στυλιανού και έτσι παρέμεινε μπροστά στο σκορ, ενώ στο 13′ ο Ροζέλ με δίποντο έκανε το 18-25. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, που τους βρήκε να προηγούνται με οκτώ πόντους διαφορά (29-37).

Ο Κεραυνός κράτησε τον έλεγχο του σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου μάλιστα τον βρήκε να ανεβάζει κατά δύο πόντους τη διαφορά (40-50). Το τέραρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Μέχρι το 35′ ευτύχησε να ισοφαρίσει (51-51) με καλάθι του Ογκμπέιντε, ενώ ο ίδιος καλαθοσφαιριστής έβαλε μπροστά την ομάδα της Λάρνακας που πήρε μάλιστα αέρα πέντε πόντων με τρίποντο του Σιζόπουλου στο 36′ (56-51).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο αγώνας έγινε ακόμη πιο συναρπαστικός. Η ΑΕΚ ένα λεπτό πριν από τη λήξη είχε διαφορά οκτώ πόντων (64-56), με τον Κεραυνό να πλησιάζει στους δύο (67-65) 15 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Το καλάθι του Σνάιντερ δημιούργησε την τελική διαφορά τεσσάρων πόντων για την ΑΕΚ που με νίκη 69-65 έκανε ξεκίνημα με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 29-37, 40-50, 69-65

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Χάρις 4, Σνάιντερ 15 (1), Σιζόπουλος 3 (1), Ογκμπέιντε 16, Παντελή 11 (2), Μαντοβάνη 9 (3)

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Ρόρι 18 (4), Θεοχαρίδης 3 (1), Ροζέλ 12 (2), Κορωνίδης, Γουίλιαμσον 20 (1), Κινγκ 3 (1), Στυλιανού 9 (2)