Ψυχωμένος Ερυθρός Αστέρας, έριξε στο καναβάτσο την ΤΣΣΚΑ

Ερυθρός Αστέρας να τον… πιείς στο ποτήρι, υπέταξε με σκορ 86-84 στην παράταση (73-73 κανονική διάρκεια) την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Βελιγράδι και έφτασε τις δύο νίκες σε τέσσερα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα, αφήνοντας τους πρωταθλητές Ευρώπης σε αρνητικό ρεκόρ 2-3.

Κορυφαίος των νικητών ο καταπληκτικός, Τζόρνταν Λόιντ, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο καλάθι και συνολικά 31 πόντους με 11/21 σουτ εντός πεδιάς, κατεβάζοντας παράλληλα και 6 ριμπάουντ. Καθοριστικός για να πάει το ματς παράταση και ο Νταβίντοβατς με 5 πόντους, 11 είχε ο Γιάγκοντις. Σκιά του εαυτού τους οι πρωτοκλασάτοι της ΤΣΣΚΑ, Τζέιμς και Κλάιμπερν, πάλευε μόνος του ο εξαιρετικός Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος σταμάτησε στους 29 πόντους με 6/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Αρκετά ισορροπημένο στην αρχή το παιχνίδι, με την ΤΣΣΚΑ να έχει ένα μικρό προβάδισμα 14-10 στο 6’, χάρη στον Χάκετ. Με τους Σενγκέλια-Φόιγκτμαν να δίνουν συνεχώς λύσεις, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διατήρησε διαφορά δύο πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου (18-20), με τους γηπεδούχους να έχουν ως εκείνη την ώρα σε καλή κατάσταση τον Λόιντ. Με καλάθια του Κλάιμπερν, η ΤΣΣΚΑ πήγε για πρώτη φορά την διαφορά στο +7 (24-31 στο 14’) και στο +8 (28-36 στο 17’), καθώς ο Ερυθρός Αστέρας σκόραρε μόνο με τον Λόιντ. Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 35-43.

Με τον Χάκετ να σκοράρει, η ΤΣΣΚΑ έφτασε την υπέρ της διαφορά στο +14, 37-51 στο 24’. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έκαναν 9-0 σερί, χάρη σε καλάθια των Τέρι και Γιάγκοντιτς, με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 46-51 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, δεν σκόραρε για πεντέμισι λεπτά και επιβεβαίωνε τα αγωνιστικά προβλήματά της, με τον Τζέιμς να είναι κακός και τον Μιλουτίνοφ φανερά εκτός ρυθμού.

Ο Ερυθρός Αστέρας πλησίασε ακόμα περισσότερο, 51-54 στο 31’, με τον Χολ να δημιουργεί και τον Λόιντ να σκοράρει. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 56-56 δύο αγωνιστικά λεπτά αργότερα, όμως ο εξαιρετικός Χάκετ με ένα προσωπικό 8-2, έβαλε ξανά μπροστά την ΤΣΣΚΑ 64-58 στο 35’. Ο Ιταλός γκαρντ, με νέο τρίποντο, έκανε το 70-64 με δυόμισι λεπτά να απομένουν, όμως οι εφτάψυχοι γηπεδούχοι, με 7-0 σερί και πρωταγωνιστή της τελευταίας στιγμής τον Νταβίντοβατς, προηγήθηκαν 71-70, 1’:03’’ πριν το φινάλε. Μετά το τάιμ άουτ του Ιτούδη, ο Χάκετ με το έκτο του τρίποντο, έβαλε μπροστά τους ρώσους με 73-71, ο Λόιντ με δύο βολές ισοφάρισε, ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο προσπεράσματος, όπως και ο Λόιντ σε τρίποντο νίκης και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε με… φόρα και με τους Τέρι και Λόιντ να σκοράρουν προηγήθηκε 80-75, 3’:40’’ πριν το τέλος. Ο Τζέιμς με προσωπικά καλάθια και 1/2 βολές μείωσε σε 84-82 εκατό δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης, ο Κλάιμπερν με 2/2 ισοφάρισε με ένα λεπτό να απομένει και στην επόμενη φάση ο Λόιντ, έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους 86-84. Στην τελευταία επίθεση της ΤΣΣΚΑ, ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο και οι σέρβοι πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-43, 46-51, 73-73 (κ.ά.), 86-84.