Χάντμπολ: To κύπελλο στην Αθηένου

Με νίκη της Ένωσης Νέων Αθηένου 29-14 επί του περσινού κυπελλούχου Αθλητικού Ομίλου Αραδίππου ολοκληρώθηκε την Κυριακή (08/3), ανήμερα της Ημέρας της Γυναίκας, η γιορτή του γυναικείου χάντμπολ. Ο 34ος τελικός Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών άρχισε με την Ομοσπονδία να μοιράζει λουλούδια στις εορτάζουσες αθλήτριες των δύο ομάδων και εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Πιο έτοιμη και αποφασιστική, με περισσότερη ενέργεια, η ομάδα της Αθηένου μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και έχτισε νωρίς προβάδισμα ασφαλείας, για να κλείσει το ημίχρονο στο 17-5.

Με όπλο τη σφικτή άμυνα και τις γρήγορες αλλά και αποτελεσματικές επιθέσεις η ομάδα της Αθηένου αγκάλιασε το Κύπελλο από το πρώτο ημίχρονο. Στο β’ μέρος οι παίκτριες του Κωνσταντίνους Χαραλάμπους μπήκαν με περισσότερη ενέργεια, κατάφεραν να περιορίσουν την Αθηένου στο επιθετικό κομμάτι, όμως δεν βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα και δεν μπόρεσαν να μειώσουν αισθητά το σκορ. Στο 45’ το σκορ ήταν 24-11 και τα επόμενα 15 λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Κατόπιν επιλογής των προπονητών πολυτιμότερη του Final-4 αναδείχθηκε η Μάγδα Παπά η ομάδα συνολικά σκόραρε 25 γκολ: 14 στον τελικό και 11 στον ημιτελικό, επί συνόλου 60 που έβαλε η ομάδα της.

Ήταν το τέταρτο Κύπελλο για την Αθηένου μετά τα τρία πρώτα που ήρθαν συνεχόμενα (2014, 2015, 2016), στην επανεμφάνιση στον τελικό μετά το 2016. Ο ΑΟ Αραδίππου, κάτοχος του τροπαίου πέρσι, εμφανίστηκε για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό.

Ε.Ν. Αθηένου (Γ. Ιωάννου): Φιάκκου Π. 3, Πυρογιάτη, Γαστρινάκη 1, Διγενή, Φιάκκου Β 1, Τζιακουρή, Ιακώβου 3, Τρύφωνος Γ. 4, Χαραλάμπους, Τρύφωνος Χρ. 4, Τούμπα, Λύτρα, Κκαΐλα 1, Καρούσου 1, Χάσου, Παπά 14

Α.Ο Αραδίππου (Κ. Χαραλάμπους): Ευαγγελίδου, Σιήκκη Ε, Σιήκκη Γ. 1, Αντωνίου Αντωνία. 2, Αβραάμ, Αντωνίου Άντρια  2, Ευθυμίου 4, Θεοδώρου, Προδρόμου, Ζήνωνος 2, Βασιλείου 3.