ΣΚ.Ο. Λευκωσίας και Νιχάτ Ακτερζί κέρδισαν τους Διασωματειακούς

Η ομάδα τραπ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΑΜ Νιχάτ Ακτερζί, ήταν οι μεγάλοι νικητές στους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες τραπ, με τους οποίους έπεσε και η αυλαία του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ. Οι αγώνες, οι οποίοι ήταν προγραμματισμένοι να διεξαχθούν το περασμένο Σαββατοκύριακο 10 και 11 Οκτωβρίου στο επαρχιακό σκοπευτήριο Αμμοχώστου στο Παραλίμνι, τελικά έγιναν στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά, λόγω της εγκυκλίου του Υπουργείου Υγείας για τις περιοχές Λάρνακας – Αμμοχώστου.

Διοργανωτής των αγώνων ήταν η Σκοπευτική Οργάνωση Επαρχίας Αμμοχώστου και τον αθλοθέτησε η Υπεραγορά «ΚΟΚΚΙΝΟΣ» στη μνήμη του ιδρυτή της, αείμνηστου Αντωνάκη Κόκκινου. Με τη νικήτρια ομάδα της ΣΚΟΛΕΥ, που πήρε τη νίκη με 342/375, αγωνίστηκαν οι διεθνείς σκοπευτές Παύλος Κουτσόφτας, Άδωνης Μυλωνάς και Μάριος Σοφοκλέους, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε η ομάδα της ΣΚΟΕΠΑ με 341/375 και στην τρίτη η ΣΚΟΛΕΜ με 322/375.

Στη γενική κατάταξη, ο πρωταθλητής της ΣΚΟΕΠΑ Ανδρέας Μακρής, σε άλλο ένα αγώνα πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 121/125 και τον ακολούθησε ο Τουρκοκύπριος αθλητής της ΣΚΟΑΜ Νιχάτ Ακτερζί με 118/125, ενώ με 116/125 πέρασαν οι Παύλος Κουτσόφτας (ΣΚΟΛΕΥ) και Γιάννης Αηλιώτης (ΣΚΟΑΜ) και την εξάδα συμπλήρωσαν ο Άδωνης Μυλωνάς της ΣΚΟΛΕΥ με 114/125 και ο Σταύρος Χατζίτζι της ΣΚΟΛΑΡ με 112/125. Στη «μονομαχία» του χρυσού μεταλλίου έφτασαν οι Νιχάτ και Μυλωνάς, για να πάρει τη νίκη ο αθλητής της ΣΚΟΑΜ με 45/50 έναντι 42/50 του αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ. Την τρίτη θέση πήρε ο δεύτερος αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ Παύλος Κουτσόφτας με 34/40. Ο Χατζίτζι με το 112/125 πέρα από τη συμμετοχή του στον τελικό και την κατάκτηση της έκτης θέσης στη γενική κατάταξη, εξασφάλισε και την πρώτη θέση στη Β’ κατηγορία.

Στο τραπ γυναικών, η Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΥ πήρε άλλη μια άνετη νίκη με 109/125 και 34/50 στον τελικό, όμως η ευχάριστη έκπληξη έγινε από τη νεάνιδα Μισιέλ Κρυστάλλη της ΣΚΟΛΕΜ, η οποία ανέβασε την ατομική της επίδοση στα 89/125 και στον τελικό μπήκε σφήνα στα μετάλλια εξασφαλίζοντας την τρίτη θέση μεταξύ των γυναικών με 22/40. Δεύτερη κατετάγη η Άντη Ιερείδη της ΣΚΟΛΑΡ με 29/50 στον τελικό (92/125 στον προκριματικό).

Στο τραπ εφήβων πρώτευσε ο Γιώργος Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ με 103/125 και στο πάρα τραπ, ο Νεόφυτος Νικολάου της ΣΚΟΛΕΥ με 105/125, ενώ ο νεαρός Ανδρέας Γερμανός της ΣΚΟΛΑΡ πέτυχε 83/125 στο τραπ παίδων.