Αχιλλέως και Ανδρέου κέρδισαν το «Κύπελλο Πάφου» στο σκητ

Ο διεθνής σκοπευτής του ΣΚΟΠΑΦ Γιώργος Αχιλλέως και η διεθνής σκοπεύτρια της ΣΚΟΕΠΑ Παναγιώτα Ανδρέου, ήταν οι μεγάλοι νικητές στον πρωταθληματικό αγώνα σκητ για το «Κύπελλο Πάφου», ενώ στην κατηγορία των εφήβων πρώτευσε ο νεαρός Κλεάνθης Βαρναβίδης της ΣΚΟΛΕΥ και στις νεάνιδες η Αναστασία Ελευθερίου της ΣΚΟΛΕΜ! Ο αγώνας ήταν ο τρίτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στο επαρχιακό σκοπευτήριο Πάφου το περασμένο Σαββατοκύριακο 18 και 19 Ιουλίου, με αθλοθέτη το πρακτορείο ΟΠΑΠ Γιώργου Αχιλλέως.

Ο πρωταθλητής του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου Γιώργος Αχιλλέως, ο οποίος μας έχει συνηθίσει να περνά επικεφαλής στους τελικούς, ήταν και πάλι πρώτος με 123/125 και κατάφερε να παραμείνει στην πρωτοπορία μέχρι την τελευταία ντουφεκιά όπου εξασφάλισε τη νίκη με 57/60, έναντι 56/60 του συναθλητή του στον ΣΚΟΠΑΦ Δημήτρη Κωνσταντίνου, ο οποίος πέρασε στον τελικό με 120/125, για να εξελιχθεί η «μάχη» του χρυσού μεταλλίου σε Παφιακό … εμφύλιο. Για τον Γιώργο Αχιλλέως, αυτή ήταν η πρώτη νίκη σε τελικό, μετά από 15 μήνες! Η προηγούμενη ήταν στις 21 Απριλίου 2019 για το «Κύπελλο Παραλιμνίου», όταν κέρδισε στον τελικό τον Αντώνη Ανδρέου, ενώ σ’ αυτό τον αγώνα κέρδισε τον τελικό με προπονητή τον περσινό αντίπαλό του…

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο νεαρός σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΥ Νικόλας Βασιλείου με 44/50 στον τελικό (120/125 στον προκριματικό) και στην τέταρτη ο έφηβος συναθλητής του Κλεάνθης Βαρναβίδης με 33/40 (118/125). Πέμπτος κατετάγη ο Φώτης Αθανασίου της ΣΚΟΑΜ με 23/30 (120/125) και έκτος ο Σωτήρης Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΥ με 15/20 (119/125). Με το 118/125 που πέτυχε ο νεαρός Κλεάνθης Βαρναβίδης εξασφάλισε και την πρώτη θέση στην Α’ κατηγορία των εφήβων, ενώ στην αντίστοιχη Β’ κατηγορία των εφήβων πρώτευσε ο Νικόλας Αναστασιάδης της ΣΚΟΛΕΜ με 115/125. Στη γενική κατάταξη της Β’ κατηγορίας την πρώτη θέση πήρε ο Στέφανος Νικολαΐδης της ΣΚΟΛΑΡ με 117/125.

Για την πρώτη θέση στη γυναικεία κατάταξη χρειάστηκε αγώνας «ξαφνικού θανάτου», αφού στον κανονικό αγώνα οι πρωταθλήτριες μας Παναγιώτα Ανδρέου (ΣΚΟΕΠΑ) και Κωνσταντίνα Νικολάου (ΣΚΟΑΜ) βρέθηκαν ισόβαθμες με 117/125. Πιο εύστοχη στη μονομαχία που οδηγήθηκαν οι δυο αθλήτριες, η Παναγιώτα με 2/2 εξασφάλισε την πρωτιά, έναντι 1/2 της Κωνσταντίνας, ενώ η νεαρή Αναστασία Ελευθερίου στην κατηγορία των νεανίδων πέτυχε 107/125. Τέλος, στην κατηγορία των παίδων πρώτευσε ο Ανδρέας Ποντίκης της ΣΚΟΛΑΡ με 104/125.